| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1581V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14433 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1581V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1581V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.58k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1581V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1581V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1581V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1581V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1581V.
| UHE1E470MDD1TA | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHE1E470MDD1TA.pdf | |
| MALREKV05JG268N00K | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.93 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV05JG268N00K.pdf | |
| B41505A4109M | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 34 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A4109M.pdf | |
| B43508F2397M7 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2397M7.pdf | |
| B43510A5158M87 | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 75 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A5158M87.pdf | |
| HR101X273U075DF2A | ALUM-SCREW TERMINAL | HR101X273U075DF2A.pdf | |
| UVR1A682MHA | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A682MHA.pdf | |
| MAL212825478E3 | 4.7µF 16V Aluminum Capacitors Radial 43 Ohm @ 100Hz | MAL212825478E3.pdf | |
| GRM1885C2A100RA01D | 10pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A100RA01D.pdf | |
| RCE5C1H9R0D0DBH03A | 9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H9R0D0DBH03A.pdf | |
| C3216CH1H153K060AA | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor CH 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216CH1H153K060AA.pdf | |
| C2012NP02A222J085AA | 2200pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012NP02A222J085AA.pdf | |
| TMK212B7224KGHT | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | TMK212B7224KGHT.pdf | |
| GRM033C80J333KE01D | 0.033µF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033C80J333KE01D.pdf | |
| K150J10C0GF5UH5 | 15pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K150J10C0GF5UH5.pdf |