| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1622V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1622V.
| UVZ1E102MPD | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E102MPD.pdf | |
| UPA1E332MHD6TN | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1E332MHD6TN.pdf | |
| E36D451LPN102TC92M | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 138 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D451LPN102TC92M.pdf | |
| B43254C2397M | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C2397M.pdf | |
| 500D106M150DC2E3 | 10µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D106M150DC2E3.pdf | |
| 511D336M100CD5D | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.44 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 511D336M100CD5D.pdf | |
| 40D106F050CC5 | 10µF 50V Aluminum Capacitors 19.6 Ohm 500 Hrs @ 85°C | 40D106F050CC5.pdf | |
| E82D401VEN102QA65T | CAP ALUM 1000UF 400V RADIAL | E82D401VEN102QA65T.pdf | |
| B43305G2128M62 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 110 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2128M62.pdf | |
| MAL205017103E3 | 10000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Solder Lug 35 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205017103E3.pdf | |
| UPB2W121MRD6 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2W121MRD6.pdf | |
| B41043A7157M | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | B41043A7157M.pdf | |
| CL21A225KACLNNC | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21A225KACLNNC.pdf | |
| C0603C682J5GACTU | 6800pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C682J5GACTU.pdf | |
| CBR05C279BAGAC | 2.7pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0505 (1313 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | CBR05C279BAGAC.pdf |