| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB164V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB164V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB164V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB164V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB164V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB164V is new and unused, you can buy ERA-3AEB164V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB164V.
| 50MH510MEFCTZ6.3X5 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50MH510MEFCTZ6.3X5.pdf | |
| 100ZLJ47MTA8X16 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | 100ZLJ47MTA8X16.pdf | |
| UPM2A680MHD6 | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2A680MHD6.pdf | |
| MAL215099315E3 | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | MAL215099315E3.pdf | |
| SLP472M063C9P3 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP472M063C9P3.pdf | |
| MALREKE00KS315NG0K | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.326 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00KS315NG0K.pdf | |
| CGS172T250R4C | 1700µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS172T250R4C.pdf | |
| EET-HC2E122EA | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 138 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2E122EA.pdf | |
| ECE-P2GA222HA | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 82 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-P2GA222HA.pdf | |
| B41044A4227M | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | B41044A4227M.pdf | |
| LMK316BJ106KL-T | 10µF 10V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | LMK316BJ106KL-T.pdf | |
| GRM033R71A472KA01D | 4700pF 10V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R71A472KA01D.pdf | |
| JMK316ABJ226ML-T | 22µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | JMK316ABJ226ML-T.pdf | |
| CL10B103KA8WPNC | 10000pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B103KA8WPNC.pdf | |
| GRM188R71H153KA01J | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71H153KA01J.pdf |