| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1650V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 165 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1650V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1650V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 165 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1650V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1650V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1650V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1650V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1650V.
| UPW0J332MHD | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW0J332MHD.pdf | |
| EMVH500GDA221MLH0S | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 150 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EMVH500GDA221MLH0S.pdf | |
| EEV-HA1C470P | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1C470P.pdf | |
| URS1J221MHD1TO | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1J221MHD1TO.pdf | |
| UPT2P101MHD | 100µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2P101MHD.pdf | |
| UKL1C101KPDANATA | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C101KPDANATA.pdf | |
| B41866C5687M000 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 134 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | B41866C5687M000.pdf | |
| MAL215034471E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215034471E3.pdf | |
| 380LQ682M080A032 | 6800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 49 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ682M080A032.pdf | |
| 381LX561M315A042 | 560µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX561M315A042.pdf | |
| LXY50VB122M16X35LL | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXY50VB122M16X35LL.pdf | |
| B41828A2159M | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A2159M.pdf | |
| GRT188R61C106KE13D | 10µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRT188R61C106KE13D.pdf | |
| C2012X7R1A155M | 1.5µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1A155M.pdf | |
| CL21B392KBANFNC | 3900pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B392KBANFNC.pdf |