| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1691V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1691V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1691V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.69k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1691V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1691V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1691V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1691V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1691V.
| MAL202135471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 550 mOhm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202135471E3.pdf | |
| 16SGV22M5X6.1 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 16SGV22M5X6.1.pdf | |
| UCS2C820MHD1TO | 82µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2C820MHD1TO.pdf | |
| 25PK33MEFCT15X11 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25PK33MEFCT15X11.pdf | |
| USA1H4R7MDD1TE | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1H4R7MDD1TE.pdf | |
| 50PK220MEFCT810X12.5 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50PK220MEFCT810X12.5.pdf | |
| UHE1A102MPD1TD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHE1A102MPD1TD.pdf | |
| MAL203690101E3 | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203690101E3.pdf | |
| MAL211633471E3 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211633471E3.pdf | |
| TVX2G3R3MCD | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2G3R3MCD.pdf | |
| EGPD101ELL301MK30H | 300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 52 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD101ELL301MK30H.pdf | |
| 672D685H100CC2D | 6.8µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D685H100CC2D.pdf | |
| B43540A2477M87 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2477M87.pdf | |
| B43305A5127M82 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.13 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A5127M82.pdf | |
| B43504A5187M | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5187M.pdf |