| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1692V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1692V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1692V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.9k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1692V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1692V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1692V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1692V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1692V.
| EEU-FC1A391 | 390µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A391.pdf | |
| 6.3ZLH6800MEFC12.5X35 | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLH6800MEFC12.5X35.pdf | |
| ELXY250ELL390MEB5D | 39µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY250ELL390MEB5D.pdf | |
| 517D477M035CG6AE3 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D477M035CG6AE3.pdf | |
| MALREKB05JS447E00K | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 70 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JS447E00K.pdf | |
| UUJ2A331MRQ1ZD | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2A331MRQ1ZD.pdf | |
| B43305F2827M82 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305F2827M82.pdf | |
| MAL215616183E3 | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215616183E3.pdf | |
| E36D101LPN472TAA5M | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN472TAA5M.pdf | |
| E36D800HPC473ME92M | 47000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.7 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D800HPC473ME92M.pdf | |
| B41580A7100M3 | 100000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.2 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41580A7100M3.pdf | |
| B43750A4128M | 1200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 49 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43750A4128M.pdf | |
| 101C513U100DF2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C513U100DF2B.pdf | |
| MLS401M150EK1C | 400µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack 388 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS401M150EK1C.pdf | |
| SMQ450VS331M30X40T2 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.005 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMQ450VS331M30X40T2.pdf |