| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1740V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 174 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1740V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1740V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 174 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1740V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1740V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1740V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1740V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1740V.
| UPW1A470MDD6 | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A470MDD6.pdf | |
| EEA-GA1A101H | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1A101H.pdf | |
| LGU2Z102MELB | 1000µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2Z102MELB.pdf | |
| EET-HC2G151JF | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.216 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2G151JF.pdf | |
| LNR1C474MSE | 470000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1C474MSE.pdf | |
| 860160578029 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860160578029.pdf | |
| 16ML68MEFCT56.3X5 | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 16ML68MEFCT56.3X5.pdf | |
| MAL203855682E3 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203855682E3.pdf | |
| UEP1V102MHD | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1V102MHD.pdf | |
| B43504B2277M67 | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 470 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B2277M67.pdf | |
| 672D157F015CG4D | 150µF 15V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D157F015CG4D.pdf | |
| B43305C9337M82 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 410 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C9337M82.pdf | |
| MAL209565561E3 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 196 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209565561E3.pdf | |
| PSU80015 | 880µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU80015.pdf | |
| CGJ2B3X7R1H153K050BB | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGJ2B3X7R1H153K050BB.pdf |