| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1783V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 178K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1783V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1783V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 178k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1783V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1783V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1783V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1783V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1783V.
| UUL1A221MNL1GS | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1A221MNL1GS.pdf | |
| AFK337M16F24T-F | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK337M16F24T-F.pdf | |
| ESMG201ELL561MP40S | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG201ELL561MP40S.pdf | |
| MAL205956479E3 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 4.26 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205956479E3.pdf | |
| UPX1V221MHD1TO | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1V221MHD1TO.pdf | |
| ERWF401LGC472MDF5M | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERWF401LGC472MDF5M.pdf | |
| UCL1A122MNL1GS | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1A122MNL1GS.pdf | |
| UHE0J332MHD | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE0J332MHD.pdf | |
| B41851A2228M | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 230 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A2228M.pdf | |
| B41858C7187M8 | 180µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 129 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C7187M8.pdf | |
| MAL201331689E3 | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201331689E3.pdf | |
| B43858C2476M | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858C2476M.pdf | |
| URZ2D470MHD | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2D470MHD.pdf | |
| B43601B5187M | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B5187M.pdf | |
| 381LQ331M315J032 | 330µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 502 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ331M315J032.pdf |