| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB181V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 180 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB181V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB181V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB181V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB181V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB181V is new and unused, you can buy ERA-3AEB181V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB181V.
| LNT2W272MSEG | 2700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2W272MSEG.pdf | |
| UPJ1A222MHD1TO | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A222MHD1TO.pdf | |
| UPW2G100MHD1TO | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW2G100MHD1TO.pdf | |
| 382LX683M050B092VS | 68000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX683M050B092VS.pdf | |
| EMZJ250ADA470MF61G | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EMZJ250ADA470MF61G.pdf | |
| EKY-350ELL151MHB5D | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-350ELL151MHB5D.pdf | |
| 517D474M200AA6AE3 | 0.47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D474M200AA6AE3.pdf | |
| MAL201370339E3 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201370339E3.pdf | |
| MALREKA00JS510DG0K | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JS510DG0K.pdf | |
| EGPD101ELL301MU25H | 300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 58 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD101ELL301MU25H.pdf | |
| 30D156M025BA5T | 15µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D156M025BA5T.pdf | |
| 678D476M063CD3D | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1 Ohm @ 20Hz 3000 Hrs @ 105°C | 678D476M063CD3D.pdf | |
| B41605A7159M2 | 15000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 11 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A7159M2.pdf | |
| PSU13035 | 130µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU13035.pdf | |
| B43511A158M7 | 1500µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A158M7.pdf |