| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1822V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1822V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1822V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1822V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1822V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1822V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1822V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1822V.
| UKW1H100MDD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H100MDD.pdf | |
| LNC2W222MSEG | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2W222MSEG.pdf | |
| 50PK1MEFCTA5X11 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50PK1MEFCTA5X11.pdf | |
| ELXY350ETD121MH12D | 120µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXY350ETD121MH12D.pdf | |
| 50RX50330MEFCG412.5X25 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | 50RX50330MEFCG412.5X25.pdf | |
| B41231A5129M | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A5129M.pdf | |
| 400KXW82MEFC14.5X35 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400KXW82MEFC14.5X35.pdf | |
| ELXS421VSN271MA25S | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS421VSN271MA25S.pdf | |
| B43505C5157M2 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 910 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C5157M2.pdf | |
| B43305G2128M87 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2128M87.pdf | |
| E81D451VRD182MBA0T | CAP ALUM 1800UF 450V RADIAL | E81D451VRD182MBA0T.pdf | |
| MAL210212153E3 | 15000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210212153E3.pdf | |
| LXY10VB122M10X25LL | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | LXY10VB122M10X25LL.pdf | |
| B41002A3686M | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | B41002A3686M.pdf | |
| B43088F2686M | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | B43088F2686M.pdf |