| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1823V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 182K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1823V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1823V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 182k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1823V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1823V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1823V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1823V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1823V.
| UMP1V4R7MDD1TP | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP1V4R7MDD1TP.pdf | |
| UCS2G270MND9 | 27µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2G270MND9.pdf | |
| 861111485021 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861111485021.pdf | |
| UWZ0J330MCL1GB | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ0J330MCL1GB.pdf | |
| LQR2V123MSEH | 12000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2V123MSEH.pdf | |
| 50YXJ22MCE5X11 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50YXJ22MCE5X11.pdf | |
| UPJ1V330MED1TA | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1V330MED1TA.pdf | |
| MAL203853222E3 | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203853222E3.pdf | |
| MAL204836102E3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204836102E3.pdf | |
| MAL214630102E3 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | MAL214630102E3.pdf | |
| MAL204211339E3 | 33µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.5 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204211339E3.pdf | |
| UCY2G560MHD3 | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G560MHD3.pdf | |
| 450CXW82MEFC12.5X50 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 450CXW82MEFC12.5X50.pdf | |
| MAL215922122E3 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 210 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215922122E3.pdf | |
| MAL209576681E3 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 151 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209576681E3.pdf |