| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB182V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB182V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB182V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB182V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB182V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB182V is new and unused, you can buy ERA-3AEB182V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB182V.
| EEV106M035A9BAA | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.93 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEV106M035A9BAA.pdf | |
| LNT2G471MSEC | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2G471MSEC.pdf | |
| UCX1E332MNS1MS | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 35 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1E332MNS1MS.pdf | |
| 250LEX3.3MEFC6.3X11 | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | 250LEX3.3MEFC6.3X11.pdf | |
| ESMR401VSN391MR30S | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR401VSN391MR30S.pdf | |
| 860160473012 | 120µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160473012.pdf | |
| ECA-2GHG010I | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2GHG010I.pdf | |
| MAL203871339E3 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203871339E3.pdf | |
| USP1V100MDD1TE | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1V100MDD1TE.pdf | |
| UTS1A330MDD1TE | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1A330MDD1TE.pdf | |
| 100ZLH150MEFCGA12.5X20 | 150µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLH150MEFCGA12.5X20.pdf | |
| B43254C9826M | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C9826M.pdf | |
| 500D476H050CC5A | 47µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D476H050CC5A.pdf | |
| ESMG160ELL153MP40S | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG160ELL153MP40S.pdf | |
| ESMH6R3VSN104MA45S | 100000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH6R3VSN104MA45S.pdf |