| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1911V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1911V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1911V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.91k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1911V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1911V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1911V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1911V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1911V.
| SLPX472M100H7P3 | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 56 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX472M100H7P3.pdf | |
| MAL210212222E3 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 67 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | MAL210212222E3.pdf | |
| UPT2P561MRD | 560µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2P561MRD.pdf | |
| UPW1E390MDD1TD | 39µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1E390MDD1TD.pdf | |
| MAL212017681E3 | 680µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 75 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212017681E3.pdf | |
| UPJ1V221MPD6 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1V221MPD6.pdf | |
| UUX1C471MNL1GS | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUX1C471MNL1GS.pdf | |
| 10YXG2200MEFCGA12.5X20 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10YXG2200MEFCGA12.5X20.pdf | |
| ECA-2WM220B | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2WM220B.pdf | |
| MAL202126681E3 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 323 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C | MAL202126681E3.pdf | |
| B43508A9187M | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 680 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9187M.pdf | |
| B43508B9397M80 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B9397M80.pdf | |
| MLP662M050EA1A | 6600µF 50V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 62 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP662M050EA1A.pdf | |
| C1005C0G1H330G050BA | 33pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H330G050BA.pdf | |
| C0402X6S0J331M020BC | 330pF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402X6S0J331M020BC.pdf |