| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2051V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2051V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2051V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.05k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2051V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2051V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2051V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2051V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2051V.
| EEU-EB1E221SB | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1E221SB.pdf | |
| SN220M050ST | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.24 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN220M050ST.pdf | |
| AFK477M10F24VT-F | SMT-AL(V-CHIP) | AFK477M10F24VT-F.pdf | |
| EEV-FK1E152M | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD | EEV-FK1E152M.pdf | |
| E36D500LPN393TCA5N | 39000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN393TCA5N.pdf | |
| B43455A9688M | 6800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43455A9688M.pdf | |
| UVZ1C101MDH | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C101MDH.pdf | |
| LXY35VB272M16X40LL | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXY35VB272M16X40LL.pdf | |
| GRM188R71H682KA01D | 6800pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71H682KA01D.pdf | |
| CL32B106KBJNFNE | 10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CL32B106KBJNFNE.pdf | |
| C317C222K1R5TA | 2200pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) | C317C222K1R5TA.pdf | |
| GRM319R72A103KA01D | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM319R72A103KA01D.pdf | |
| FK11C0G1H473J | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK11C0G1H473J.pdf | |
| CGB3B1JB1C225M055AC | 2.2µF 16V Ceramic Capacitor JB 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGB3B1JB1C225M055AC.pdf | |
| CGA3E3NP02E102J080AA | 1000pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E3NP02E102J080AA.pdf |