| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2053V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 205K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2053V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2053V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 205k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2053V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2053V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2053V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2053V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2053V.
| 100YXH6.8MEFCTA5X11 | 6.8µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXH6.8MEFCTA5X11.pdf | |
| UPV1H120MFD1TA | 12µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1H120MFD1TA.pdf | |
| 100ZL47MEFCT810X12.5 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 100ZL47MEFCT810X12.5.pdf | |
| 30D107M040DC2A | 100µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.585 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D107M040DC2A.pdf | |
| B43305A2567M67 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2567M67.pdf | |
| B43504A187M67 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A187M67.pdf | |
| MAL209426471E3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209426471E3.pdf | |
| 380LX561M350A452 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX561M350A452.pdf | |
| EKMW421VSN271MR25S | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMW421VSN271MR25S.pdf | |
| B43508B5397M67 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5397M67.pdf | |
| B43510A3158M | 1500µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 90 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A3158M.pdf | |
| CGH621T450V2L | 620µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 159.6 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGH621T450V2L.pdf | |
| MVA63VCR33RMD55TP | 0.33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 604.727 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MVA63VCR33RMD55TP.pdf | |
| KMG100VB221M12X25LL | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 603 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG100VB221M12X25LL.pdf | |
| 16PX6800M16X25 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16PX6800M16X25.pdf |