| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2261V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 15838 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2261V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2261V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.26k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2261V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2261V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2261V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2261V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2261V.
| MAL202136471E3 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 480 mOhm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202136471E3.pdf | |
| UUX1A471MNL6GS | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUX1A471MNL6GS.pdf | |
| URY1H681MRD | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY1H681MRD.pdf | |
| EKMG100ETC101ME11D | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG100ETC101ME11D.pdf | |
| 63ZL82MEFC8X16 | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 63ZL82MEFC8X16.pdf | |
| UPA0J122MPD3 | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA0J122MPD3.pdf | |
| LAK2D391MELA30 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2D391MELA30.pdf | |
| B41851A8228M | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A8228M.pdf | |
| B43505A9107M80 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9107M80.pdf | |
| MAL205676153E3 | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 30 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205676153E3.pdf | |
| MAL211949471E3 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 340 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211949471E3.pdf | |
| UHE0J682MHT | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE0J682MHT.pdf | |
| C1608X7R2A153K080AA | 0.015µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R2A153K080AA.pdf | |
| QVS212CG470JDHT | 47pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | QVS212CG470JDHT.pdf | |
| GRM188C71A475KE11D | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188C71A475KE11D.pdf |