| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2373V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 237K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2373V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2373V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 237k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2373V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2373V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2373V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2373V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2373V.
| EEE-FT1H221AP | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 180 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1H221AP.pdf | |
| EEE-1HA470UAP | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1HA470UAP.pdf | |
| ELXZ160ELL332MK35S | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ160ELL332MK35S.pdf | |
| 865250343005 | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 865250343005.pdf | |
| UPW1A153MHD | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1A153MHD.pdf | |
| UKL1HR15KDDANATA | 0.15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1HR15KDDANATA.pdf | |
| MAL201371229E3 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201371229E3.pdf | |
| EMZF6R3ADA221MF90G | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMZF6R3ADA221MF90G.pdf | |
| 567LBB200M2BF | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296.05 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 567LBB200M2BF.pdf | |
| MAL205649102E3 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 260 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205649102E3.pdf | |
| 380LX333M016K042 | 33000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX333M016K042.pdf | |
| SLP561M400H4P3 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 592 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP561M400H4P3.pdf | |
| E36D100LPN104UDA5N | 100000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D100LPN104UDA5N.pdf | |
| CGS682U025R2C | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 96 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS682U025R2C.pdf | |
| ECE-A1CKG100 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECE-A1CKG100.pdf |