| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB241V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB241V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB241V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB241V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB241V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB241V is new and unused, you can buy ERA-3AEB241V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB241V.
| ELXS401VSN561MR45S | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS401VSN561MR45S.pdf | |
| EEU-EE2W100 | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2W100.pdf | |
| 450BXW68MEFC12.5X45 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 450BXW68MEFC12.5X45.pdf | |
| EKMH160VSN123MP35T | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH160VSN123MP35T.pdf | |
| 158TTA035M | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 176.8 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 158TTA035M.pdf | |
| 35ML18MEFCT55X7 | 18µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35ML18MEFCT55X7.pdf | |
| 50NXA10MEFC5X11 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50NXA10MEFC5X11.pdf | |
| EMHB350ADA101MJA0G | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EMHB350ADA101MJA0G.pdf | |
| TE1304 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1304.pdf | |
| UCY2V680MHD3 | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2V680MHD3.pdf | |
| MAL211927151E3 | 150µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 850 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211927151E3.pdf | |
| B43255A5826M | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | B43255A5826M.pdf | |
| SLPX123M050H7P3 | 12000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 39 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX123M050H7P3.pdf | |
| ELXS451VSN221MA25S | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS451VSN221MA25S.pdf | |
| VPR592U025N3L | 5900µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 14 mOhm @ 10kHz 2000 Hrs @ 105°C | VPR592U025N3L.pdf |