| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2430V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2430V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2430V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 243 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2430V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2430V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2430V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2430V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2430V.
| UWT1E4R7MCL1GB | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1E4R7MCL1GB.pdf | |
| UUL1E331MNL1GS | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1E331MNL1GS.pdf | |
| UCY2W100MPD | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2W100MPD.pdf | |
| EET-HC2V271KA | 270µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 614 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2V271KA.pdf | |
| B41858C6128M | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 48 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C6128M.pdf | |
| 380LQ821M180J022 | 820µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ821M180J022.pdf | |
| EKMM201VNN681MR30S | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VNN681MR30S.pdf | |
| 380LX222M160A452 | 2200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX222M160A452.pdf | |
| TVAN1652-E3 | 20µF 400V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVAN1652-E3.pdf | |
| MAL210156333E3 | 33000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210156333E3.pdf | |
| HR101463U040CF1D | ALUM-SCREW TERMINAL | HR101463U040CF1D.pdf | |
| B41041A9337M | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A9337M.pdf | |
| C0805C103K4RACTU | 10000pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C103K4RACTU.pdf | |
| ECJ-3VF1C684Z | 0.68µF 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | ECJ-3VF1C684Z.pdf | |
| GRM21BR71C225KA12K | 2.2µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR71C225KA12K.pdf |