| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2431V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2431V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2431V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.43k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2431V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2431V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2431V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2431V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2431V.
| B43501A6477M | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A6477M.pdf | |
| 6.3TZV47M4X6.1 | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 6.3TZV47M4X6.1.pdf | |
| 63YXF33MEFC6.3X11 | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 63YXF33MEFC6.3X11.pdf | |
| ELXV350ELL102ML20S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV350ELL102ML20S.pdf | |
| UFG0J332MHM | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG0J332MHM.pdf | |
| B43540B9227M | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9227M.pdf | |
| E36D101LPN273TE92N | 27000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN273TE92N.pdf | |
| TCG232U050N2L | 2300µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 62 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG232U050N2L.pdf | |
| B41044A8107M | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41044A8107M.pdf | |
| C1206C472JBGACAUTO | 4700pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C472JBGACAUTO.pdf | |
| C1210H103J1GAC7800 | 10000pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210H103J1GAC7800.pdf | |
| CGA6M3X7S2A475K200AE | 4.7µF 100V Ceramic Capacitor X7S 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CGA6M3X7S2A475K200AE.pdf | |
| CC0603KRX7R6BB333 | 0.033µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603KRX7R6BB333.pdf | |
| K392K15X7RH53H5 | 3900pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K392K15X7RH53H5.pdf | |
| C0805C123K3RACTU | 0.012µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C123K3RACTU.pdf |