| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 94010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB243V is new and unused, you can buy ERA-3AEB243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB243V.
| EEE-HA1V220WR | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1V220WR.pdf | |
| UVK2A2R2MDD1TD | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2A2R2MDD1TD.pdf | |
| UHW0J153MHD | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW0J153MHD.pdf | |
| EEA-FC1C150H | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-FC1C150H.pdf | |
| EEU-ED2G150B | 15µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2G150B.pdf | |
| B43501E2337M82 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E2337M82.pdf | |
| LPX101M450A5P3 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.989 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX101M450A5P3.pdf | |
| B43504A9477M80 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9477M80.pdf | |
| EKMH451VRT941MB60T | 940µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VRT941MB60T.pdf | |
| E81D251VRT422ABA0C | CAP ALUM 4200UF 250V RADIAL | E81D251VRT422ABA0C.pdf | |
| UVR1C223MRA | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C223MRA.pdf | |
| AFK475M35B12B-F | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.35 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK475M35B12B-F.pdf | |
| CL31B226KPHNNNE | 22µF 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31B226KPHNNNE.pdf | |
| CGJ2B2X7R1C223K050BA | 0.022µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGJ2B2X7R1C223K050BA.pdf | |
| FK26X7R2J682K | 6800pF 630V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FK26X7R2J682K.pdf |