| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB244V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB244V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB244V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB244V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB244V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB244V is new and unused, you can buy ERA-3AEB244V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB244V.
| EEE-TK1A472AM | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 75 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1A472AM.pdf | |
| ESMG250ELL680ME11D | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG250ELL680ME11D.pdf | |
| UMW1E220MDD | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1E220MDD.pdf | |
| MAL214238331E3 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214238331E3.pdf | |
| B43851A1476M | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.1 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851A1476M.pdf | |
| ELZA250ELL152MK25S | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELZA250ELL152MK25S.pdf | |
| 827LBA100M2BC | 820µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 404.36 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 827LBA100M2BC.pdf | |
| EKMQ351VSN151MP30S | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ351VSN151MP30S.pdf | |
| LGY2D391MELA | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2D391MELA.pdf | |
| B43305F2397M60 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305F2397M60.pdf | |
| B43642A5277M000 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 310 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43642A5277M000.pdf | |
| B43305A9567M67 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 240 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9567M67.pdf | |
| MAL210213332E3 | 3300µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 42 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210213332E3.pdf | |
| 101C133U050AB2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C133U050AB2B.pdf | |
| UVR2W330MHA | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2W330MHA.pdf |