| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2490V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2490V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2490V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 249 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2490V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2490V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2490V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2490V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2490V.
| UPW1V100MDD6 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V100MDD6.pdf | |
| UZG1V220MCL1GB | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZG1V220MCL1GB.pdf | |
| UVK2D220MPD1TD | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2D220MPD1TD.pdf | |
| AVE227M06X16T-F | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.11 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE227M06X16T-F.pdf | |
| EKZG160ELL182MJ25S | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKZG160ELL182MJ25S.pdf | |
| MAL212823479E3 | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial 4.3 Ohm @ 100Hz | MAL212823479E3.pdf | |
| EKMM161VSN821MP45S | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM161VSN821MP45S.pdf | |
| E92F421VSN221MR40T | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 331 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F421VSN221MR40T.pdf | |
| ESMH451VND561MB45T | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VND561MB45T.pdf | |
| E92F3J1VND182MBA0T | 1800µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 55 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F3J1VND182MBA0T.pdf | |
| E74D350HPN293MC80M | CAP ALUM 29000UF 35V SCREW | E74D350HPN293MC80M.pdf | |
| 80LSQ12000MEFC36X118 | 12000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 80LSQ12000MEFC36X118.pdf | |
| E32D351CSS602MEE3M | 6000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D351CSS602MEE3M.pdf | |
| M39018/04-2182M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/04-2182M.pdf | |
| MVA16VC22RMD55TP | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 19.589 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MVA16VC22RMD55TP.pdf |