| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2553V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29371 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 255K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2553V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2553V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 255k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2553V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2553V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2553V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2553V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2553V.
| UPJ2D010MPD1TD | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ2D010MPD1TD.pdf | |
| 860240280010 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860240280010.pdf | |
| MAL215759151E3 | 150µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL215759151E3.pdf | |
| UWR1E560MCL1GB | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWR1E560MCL1GB.pdf | |
| 227SVL010MFE | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.81 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 227SVL010MFE.pdf | |
| ELXY350ETD331MJ20S | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXY350ETD331MJ20S.pdf | |
| MAL203038229E3 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.79 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203038229E3.pdf | |
| B41252A6278M | 2700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A6278M.pdf | |
| B43231F2277M | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231F2277M.pdf | |
| B43501A5476M87 | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.82 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5476M87.pdf | |
| B43601A5187M62 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5187M62.pdf | |
| 381LX102M180A022 | 1000µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX102M180A022.pdf | |
| LKX2E102MESC40 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2E102MESC40.pdf | |
| B43305G2128M87 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2128M87.pdf | |
| EET-UQ2W561DA | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W561DA.pdf |