| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2613V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 261K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2613V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2613V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 261k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2613V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2613V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2613V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2613V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2613V.
| 380LX682M100A052 | 6800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX682M100A052.pdf | |
| LGU2F271MELZ | 270µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2F271MELZ.pdf | |
| LGL2W181MELZ35 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2W181MELZ35.pdf | |
| UPS0J220MDD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS0J220MDD.pdf | |
| UHD0J561MPD1TA | 560µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD0J561MPD1TA.pdf | |
| B41858C4687M8 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 118 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C4687M8.pdf | |
| SLPX121M420A3P3 | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.66 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX121M420A3P3.pdf | |
| B43504A9826M2 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.07 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9826M2.pdf | |
| 827LMX200M2CG | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 303.3 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 827LMX200M2CG.pdf | |
| 34D457H035HL6 | 450µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 4 Ohm | 34D457H035HL6.pdf | |
| 36DE523G030CB2B | 52000µF 30V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE523G030CB2B.pdf | |
| B43457A4478M | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43457A4478M.pdf | |
| C322C334M5U5TA | 0.33µF 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C334M5U5TA.pdf | |
| UMK063CG330JT-F | 33pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | UMK063CG330JT-F.pdf | |
| C317C180J2G5TA | 18pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) | C317C180J2G5TA.pdf |