| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB272V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB272V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB272V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB272V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB272V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB272V is new and unused, you can buy ERA-3AEB272V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB272V.
| ELZA250ELL122MJ25S | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | ELZA250ELL122MJ25S.pdf | |
| LGW2G221MELZ45 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2G221MELZ45.pdf | |
| UVY2A4R7MDD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2A4R7MDD.pdf | |
| EKZE630ETD330MF11D | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKZE630ETD330MF11D.pdf | |
| MALREKB00DE215O00K | 15µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 17.68 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DE215O00K.pdf | |
| 400MXC68MEFCSN20X30 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXC68MEFCSN20X30.pdf | |
| E81D251VNN271MR25T | CAP ALUM 270UF 250V RADIAL | E81D251VNN271MR25T.pdf | |
| EKMH451VNN331MA40T | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VNN331MA40T.pdf | |
| UWT1H2R2MCR1GB | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1H2R2MCR1GB.pdf | |
| MAL212365159 | 15µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 19 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212365159.pdf | |
| UMJ316BB7473KLHT | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | UMJ316BB7473KLHT.pdf | |
| C0805H100K5GAC7800 | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805H100K5GAC7800.pdf | |
| 885012205057 | 220pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 885012205057.pdf | |
| GRM0335C1H4R1BA01D | 4.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H4R1BA01D.pdf | |
| CL03C010CA3GNNH | 1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CL03C010CA3GNNH.pdf |