| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2740V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2740V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2740V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2740V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2740V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2740V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2740V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2740V.
| EEE-FK1C470UR | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1C470UR.pdf | |
| EEV-FK2A221M | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-FK2A221M.pdf | |
| SLPX183M050H9P3 | 18000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 26 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX183M050H9P3.pdf | |
| EET-ED2E271CA | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 553 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2E271CA.pdf | |
| EGPD800ELL271MK20H | 270µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 72 mOhm | EGPD800ELL271MK20H.pdf | |
| LNK2G472MSEH | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2G472MSEH.pdf | |
| UBY1V182MHL1TO | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 33 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C | UBY1V182MHL1TO.pdf | |
| 16YXG2700MEFCGC16X20 | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 16YXG2700MEFCGC16X20.pdf | |
| 380LX272M063H042 | SNAPMOUNTS | 380LX272M063H042.pdf | |
| B41689K7687Q001 | 680µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 483 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689K7687Q001.pdf | |
| ELXS421VSN271MQ45S | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS421VSN271MQ45S.pdf | |
| MAL205926151E3 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.35 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205926151E3.pdf | |
| MAL205019222E3 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Solder Lug 69 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205019222E3.pdf | |
| B43511A5827M7 | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 190 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A5827M7.pdf | |
| MAL250016562E3 | 5600µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250016562E3.pdf |