| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.74k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2741V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2741V.
| EKMS501VSN471MA60S | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS501VSN471MA60S.pdf | |
| EFL-500ELL4R7MD07D | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-500ELL4R7MD07D.pdf | |
| UHV1V222MHD | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1V222MHD.pdf | |
| MALREKA00BA147N00K | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 42.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00BA147N00K.pdf | |
| AVS227M06D16T-F | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS227M06D16T-F.pdf | |
| ESMG251ELL4R7MHB5D | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG251ELL4R7MHB5D.pdf | |
| MAL215256228E3 | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215256228E3.pdf | |
| UAQ2D560MHD1TO | 56µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2D560MHD1TO.pdf | |
| UHE0J822MHD | 8200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE0J822MHD.pdf | |
| UUJ0J682MRQ1MS | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ0J682MRQ1MS.pdf | |
| EKMM221VSN471MP40S | 470µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | EKMM221VSN471MP40S.pdf | |
| B43501A127M87 | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.11 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A127M87.pdf | |
| E82D501VNN391MA50N | CAP ALUM 390UF 500V RADIAL | E82D501VNN391MA50N.pdf | |
| MVA63VC22RMF80TP | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9.041 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MVA63VC22RMF80TP.pdf | |
| VJ0402D820JXXAJ | 82pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D820JXXAJ.pdf |