| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2743V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 23763 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2743V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2743V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2743V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2743V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2743V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2743V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2743V.
| 380LX822M050J452 | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 40 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX822M050J452.pdf | |
| UPJ2E4R7MPD1TD | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2E4R7MPD1TD.pdf | |
| LQS2G391MELA50 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2G391MELA50.pdf | |
| 860020378020 | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020378020.pdf | |
| UBX2D150MPL1TD | 15µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2D150MPL1TD.pdf | |
| 6.3WXA680MEFCT78X9 | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 6.3WXA680MEFCT78X9.pdf | |
| ELXV350ELL121MJC5S | 120µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV350ELL121MJC5S.pdf | |
| AFK476M16C12T-F | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK476M16C12T-F.pdf | |
| MAL203138229E3 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.79 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203138229E3.pdf | |
| TVA1344 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1344.pdf | |
| E82D350VNN682MQ40T | CAP ALUM 6800UF 35V RADIAL | E82D350VNN682MQ40T.pdf | |
| B43504E157M2 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 900 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E157M2.pdf | |
| E36D251LPN822MDA5M | 8200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19.2 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D251LPN822MDA5M.pdf | |
| UHM1A332MHD | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHM1A332MHD.pdf | |
| B41827B2108M | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827B2108M.pdf |