| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2801V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2801V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2801V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2801V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2801V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2801V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2801V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2801V.
| UPS1C471MPD1TD | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1C471MPD1TD.pdf | |
| EEE-HC1C471P | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HC1C471P.pdf | |
| EEU-FM1A102L | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1A102L.pdf | |
| UVC2G4R7MPD | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UVC2G4R7MPD.pdf | |
| UPS2E100MPD1TD | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2E100MPD1TD.pdf | |
| UUT1V100MCL1GS | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUT1V100MCL1GS.pdf | |
| PEH200PO5220MU2 | 22000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | PEH200PO5220MU2.pdf | |
| MAL216099005E3 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 150°C | MAL216099005E3.pdf | |
| 516D475M350NP6AE3 | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D475M350NP6AE3.pdf | |
| B43505A9397M87 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9397M87.pdf | |
| UHV-11A | 1000pF 50000V (50kV) Ceramic Capacitor Z5T Disk, Metal Fitting - Threaded 1.890" Dia x 1.378" L (48.00mm x 35.00mm) | UHV-11A.pdf | |
| C1206X102KDRACTU | 1000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) | C1206X102KDRACTU.pdf | |
| C1210C102KDRACTU | 1000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C102KDRACTU.pdf | |
| C2012X5R1A106K125AB | 10µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R1A106K125AB.pdf | |
| C0603C0G1E1R1B030BF | 1.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E1R1B030BF.pdf |