| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2940V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 294 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2940V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2940V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 294 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2940V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2940V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2940V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2940V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2940V.
| UHE2A270MPD | 27µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE2A270MPD.pdf | |
| ESMQ451VSN271MR30S | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ451VSN271MR30S.pdf | |
| 16SJV10M4X6.1 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | 16SJV10M4X6.1.pdf | |
| EEE-FC1V2R2AR | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1V2R2AR.pdf | |
| UPW1A221MED6TA | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A221MED6TA.pdf | |
| UFG1A101MEM1TA | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1A101MEM1TA.pdf | |
| MALREKB05PB133O00K | 3.3µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 80.38 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05PB133O00K.pdf | |
| MAL203038109E3 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 12.8 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203038109E3.pdf | |
| MAL213638479E3 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL213638479E3.pdf | |
| EKZE350ETE102MK25S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE350ETE102MK25S.pdf | |
| B43693A1476Q9 | 47µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.2 Ohm @ 100Hz | B43693A1476Q9.pdf | |
| 516D226M450QS6AE3 | 22µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D226M450QS6AE3.pdf | |
| B43231C1827M | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231C1827M.pdf | |
| ESMH451VNN121MR25T | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.072 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VNN121MR25T.pdf | |
| B43601C5337M87 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C5337M87.pdf |