| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2941V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2941V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2941V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.94k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2941V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2941V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2941V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2941V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2941V.
| EKYB500ELL560MF11D | 56µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKYB500ELL560MF11D.pdf | |
| 860080473005 | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860080473005.pdf | |
| URZ1E470MDD1TD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1E470MDD1TD.pdf | |
| 10TWL100MEFC6.3X11 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10TWL100MEFC6.3X11.pdf | |
| 476CKR063M | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.822 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 476CKR063M.pdf | |
| 227SAK035M | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.055 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227SAK035M.pdf | |
| B41231A5568M | 5600µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A5568M.pdf | |
| MAL213219471E3 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 200 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213219471E3.pdf | |
| B41693A8128Q7 | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 58 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A8128Q7.pdf | |
| 601D477F060FJ1 | 470µF 60V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D477F060FJ1.pdf | |
| E36D451HPN822MEM9M | 8200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPN822MEM9M.pdf | |
| HR101392U050AB2B | ALUM-SCREW TERMINAL | HR101392U050AB2B.pdf | |
| ECO-S1EP682AA | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 78 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | ECO-S1EP682AA.pdf | |
| CL10CR75CB8NNNC | 0.75pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10CR75CB8NNNC.pdf | |
| FK26C0G1H683J | 0.068µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FK26C0G1H683J.pdf |