| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2942V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 29.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2942V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2942V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 29.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2942V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2942V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2942V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2942V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2942V.
| 381LR221M450K032 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR221M450K032.pdf | |
| DCMC222T450BF2B | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 58.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | DCMC222T450BF2B.pdf | |
| UVZ1C471MPD1TA | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C471MPD1TA.pdf | |
| EEE-1HA470UP | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HA470UP.pdf | |
| LGU1H123MELC | 12000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1H123MELC.pdf | |
| UVZ1H220MDD1TA | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1H220MDD1TA.pdf | |
| B41858C3688M9 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 24 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C3688M9.pdf | |
| 688LBB063M2CH | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 36.57 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 688LBB063M2CH.pdf | |
| B41231A6189M | 18000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A6189M.pdf | |
| ELXM161VSN182MA40S | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM161VSN182MA40S.pdf | |
| B43501B5277M87 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5277M87.pdf | |
| B43305B9687M80 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 200 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B9687M80.pdf | |
| WBR16-450A | 16µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 12.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR16-450A.pdf | |
| B43454A4398M | 3900µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 53 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43454A4398M.pdf | |
| AVEK106M10B12T-F | 10µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 46.4 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVEK106M10B12T-F.pdf |