| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB2943V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 11342 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 294K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB2943V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB2943V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 294k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB2943V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB2943V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB2943V is new and unused, you can buy ERA-3AEB2943V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB2943V.
| 860160274019 | 390µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160274019.pdf | |
| MAL214690225E3 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214690225E3.pdf | |
| ECE-A0GKA471Q | 470µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0GKA471Q.pdf | |
| 16ZL120M8X7 | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 16ZL120M8X7.pdf | |
| 25JGV100M8X10.5 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 25JGV100M8X10.5.pdf | |
| MAL203139479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.37 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203139479E3.pdf | |
| ESMQ250ELL472ML25S | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ250ELL472ML25S.pdf | |
| ESMH401VEN441MR45T | 440µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VEN441MR45T.pdf | |
| 53D212G035GJ6 | 2100µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 111 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 53D212G035GJ6.pdf | |
| 80D153P010JD2DE3 | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 80D153P010JD2DE3.pdf | |
| ERWE401LGC332MDB5M | 3300µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | ERWE401LGC332MDB5M.pdf | |
| B43456A4189M7 | 18000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43456A4189M7.pdf | |
| KY50VB102M18X20LL | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | KY50VB102M18X20LL.pdf | |
| B43044F2336M | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43044F2336M.pdf | |
| JMK105B7474KVHF | 0.47µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | JMK105B7474KVHF.pdf |