| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB3012V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 74010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB3012V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB3012V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 30.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB3012V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB3012V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB3012V is new and unused, you can buy ERA-3AEB3012V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB3012V.
| 105CKH050M | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 165.79 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 105CKH050M.pdf | |
| LGN2D681MELB25 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2D681MELB25.pdf | |
| B41851A7108M | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 230 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A7108M.pdf | |
| UPS2A221MHD1TN | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2A221MHD1TN.pdf | |
| 400CFX6.8MEFC10X16 | 6.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 400CFX6.8MEFC10X16.pdf | |
| B43505C5157M | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 910 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C5157M.pdf | |
| ECA-1VHG101B | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1VHG101B.pdf | |
| UMW1E330MDD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1E330MDD.pdf | |
| MAL215038151E3 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL215038151E3.pdf | |
| EEU-TA1E331B | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1E331B.pdf | |
| MAL215054222E3 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL215054222E3.pdf | |
| URS1C472MHD | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1C472MHD.pdf | |
| B43252A157M | 150µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A157M.pdf | |
| ESMH350VSN822MP45T | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN822MP45T.pdf | |
| B43501A3157M60 | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3157M60.pdf |