| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB3091V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 41907 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.09KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB3091V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB3091V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.09k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB3091V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB3091V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB3091V is new and unused, you can buy ERA-3AEB3091V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB3091V.
| 475TTA050M | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 42.3284 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 475TTA050M.pdf | |
| MLP143M035EB0A | 14000µF 35V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 35 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MLP143M035EB0A.pdf | |
| EET-UQ2V331JA | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2V331JA.pdf | |
| ECE-V0JA220SR | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V0JA220SR.pdf | |
| UPJ1V152MHD6TN | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1V152MHD6TN.pdf | |
| EEU-HD1A682B | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1A682B.pdf | |
| ECO-S1EP562BA | 5600µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 95 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1EP562BA.pdf | |
| 227SVH025MFE | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.21 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 227SVH025MFE.pdf | |
| UBT1H470MPD1TA | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT1H470MPD1TA.pdf | |
| EMLK160ADA470MF61G | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMLK160ADA470MF61G.pdf | |
| UPS1A332MHD | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS1A332MHD.pdf | |
| UPM1J221MHD6 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J221MHD6.pdf | |
| MAL212824109E3 | 10µF 10V Aluminum Capacitors Radial 20 Ohm @ 100Hz | MAL212824109E3.pdf | |
| SLP273M010A9P3 | 27000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 27 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP273M010A9P3.pdf | |
| TVA1148 | 25µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1148.pdf |