| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB3163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 316K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB3163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB3163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 316k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB3163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB3163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB3163V is new and unused, you can buy ERA-3AEB3163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB3163V.
| UMT1H4R7MDD1TP | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1H4R7MDD1TP.pdf | |
| EGPD250ELL472MK35H | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 25 mOhm 3000 Hrs @ 135°C | EGPD250ELL472MK35H.pdf | |
| UPW1V270MDD1TA | 27µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V270MDD1TA.pdf | |
| UVK1C471MPD | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1C471MPD.pdf | |
| UFG1A221MPM | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1A221MPM.pdf | |
| EEU-FC1H151B | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H151B.pdf | |
| MAL203666221E3 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203666221E3.pdf | |
| ESMG251ETD220MJ20S | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG251ETD220MJ20S.pdf | |
| ELXV800ELL181ML15S | 180µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV800ELL181ML15S.pdf | |
| MALREKV00KG310N00K | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.99 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00KG310N00K.pdf | |
| ESMH201VNN152MR50T | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VNN152MR50T.pdf | |
| B43601A9337M60 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9337M60.pdf | |
| MAL210457471E3 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 253 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210457471E3.pdf | |
| MAL210265152E3 | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 99 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210265152E3.pdf | |
| B43510A6128M87 | 1200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 170 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A6128M87.pdf |