| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB363V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB363V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB363V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB363V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB363V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB363V is new and unused, you can buy ERA-3AEB363V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB363V.
| UPM1H101MPD6TD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1H101MPD6TD.pdf | |
| 50ZLH120MEFC8X16 | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 50ZLH120MEFC8X16.pdf | |
| 50SKV100M8X10.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 50SKV100M8X10.5.pdf | |
| 50YXF4.7MEFCT15X11 | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50YXF4.7MEFCT15X11.pdf | |
| EMZE350ADA221MJA0G | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8000 Hrs @ 105°C | EMZE350ADA221MJA0G.pdf | |
| EKZN350ELL152MK30S | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN350ELL152MK30S.pdf | |
| MALREKA05JG247X00K | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.65 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05JG247X00K.pdf | |
| E82D250VNN183MQ50T | CAP ALUM 18000UF 25V RADIAL | E82D250VNN183MQ50T.pdf | |
| B41560A7220M | 220000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41560A7220M.pdf | |
| B41042A4687M | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A4687M.pdf | |
| CGJ3E2X7R2A103K080AA | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGJ3E2X7R2A103K080AA.pdf | |
| C0805T103K1RCLTU | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805T103K1RCLTU.pdf | |
| C1210C151JGGACTU | 150pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C151JGGACTU.pdf | |
| C0402X5R1A221K | 220pF 10V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402X5R1A221K.pdf | |
| GRM155C80G154KE01D | 0.15µF 4V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155C80G154KE01D.pdf |