| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB3742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB3742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB3742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 37.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB3742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB3742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB3742V is new and unused, you can buy ERA-3AEB3742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB3742V.
| 383LX124M016N082 | 120000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 14 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | 383LX124M016N082.pdf | |
| LNC2W472MSEH | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2W472MSEH.pdf | |
| UPM2A121MHD1TO | 120µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2A121MHD1TO.pdf | |
| 860010478021 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010478021.pdf | |
| UUT1A470MCL1GS | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUT1A470MCL1GS.pdf | |
| LLS2E471MELA | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2E471MELA.pdf | |
| 50MH54.7MEFCTZ5X5 | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50MH54.7MEFCTZ5X5.pdf | |
| 100YXJ0.47M5X11 | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXJ0.47M5X11.pdf | |
| UVZ1J330MED1TA | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1J330MED1TA.pdf | |
| UPJ2AR68MDD | 0.68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ2AR68MDD.pdf | |
| UTT1H470MPD1TA | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1H470MPD1TA.pdf | |
| 516D476M025LL7BE3 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D476M025LL7BE3.pdf | |
| MAL205777221E3 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.1 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL205777221E3.pdf | |
| B43511E827M7 | 820µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 190 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511E827M7.pdf | |
| LXZ35VB332M18X35LL | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ35VB332M18X35LL.pdf |