| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB393V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29402 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 39K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB393V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB393V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 39k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB393V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB393V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB393V is new and unused, you can buy ERA-3AEB393V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB393V.
| EEU-ED2C101 | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2C101.pdf | |
| UWH1H330MCL1GS | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 125°C | UWH1H330MCL1GS.pdf | |
| UVP1C102MHD1TO | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1C102MHD1TO.pdf | |
| MALREKA00AA110JL0K | 1µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 133 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA110JL0K.pdf | |
| UPM0J471MPD | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM0J471MPD.pdf | |
| MAL213470229E3 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL213470229E3.pdf | |
| 100YXG120MEFCT810X28 | 120µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXG120MEFCT810X28.pdf | |
| 100ZLJ120MCE10X25 | 120µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLJ120MCE10X25.pdf | |
| MAL211914681E3 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 470 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211914681E3.pdf | |
| MAL205871332E3 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 66 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205871332E3.pdf | |
| E37L451CPN332MDD0M | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L451CPN332MDD0M.pdf | |
| 36DE124G025CD2A | 120000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE124G025CD2A.pdf | |
| UPW1A101MDH6 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A101MDH6.pdf | |
| 381EL391M180J012 | 390µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 450 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL391M180J012.pdf | |
| CC0201KRX5R7BB103 | 10000pF 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201KRX5R7BB103.pdf |