| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB4020V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 25153 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB4020V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB4020V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 402 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB4020V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB4020V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB4020V is new and unused, you can buy ERA-3AEB4020V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB4020V.
| UVR2A101MPD1TD | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2A101MPD1TD.pdf | |
| UPB2C330MPD1TD | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2C330MPD1TD.pdf | |
| UCX1V122MNS1ZD | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 50 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1V122MNS1ZD.pdf | |
| B43601B9477M | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9477M.pdf | |
| 382LX393M050N082 | 39000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX393M050N082.pdf | |
| MAL215831682E3 | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 52 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215831682E3.pdf | |
| 25TZV33M5X6.1 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 25TZV33M5X6.1.pdf | |
| 10YXG3300MEFCG412.5X25 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10YXG3300MEFCG412.5X25.pdf | |
| 35TXW1500MEFC10X50 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35TXW1500MEFC10X50.pdf | |
| UUN0J102MNQ1ZD | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN0J102MNQ1ZD.pdf | |
| EKMQ350ELL332MLN3S | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ350ELL332MLN3S.pdf | |
| 381LX392M050J032 | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX392M050J032.pdf | |
| ELXM3B1VSN221MQ30S | 220µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM3B1VSN221MQ30S.pdf | |
| B43504A2397M82 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 330 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2397M82.pdf | |
| B43305C9477M60 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C9477M60.pdf |