| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB4021V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB4021V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB4021V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.02k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB4021V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB4021V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB4021V is new and unused, you can buy ERA-3AEB4021V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB4021V.
| UBT1J221MHD1TO | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | UBT1J221MHD1TO.pdf | |
| UPS2ER47MED1TD | 0.47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2ER47MED1TD.pdf | |
| 50MXG3300MEFCSN22X30 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 50MXG3300MEFCSN22X30.pdf | |
| 860010481026 | 5600µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010481026.pdf | |
| B43456A5828M | 8200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43456A5828M.pdf | |
| USW1C100MDD1TE | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1C100MDD1TE.pdf | |
| EMZF160ADA151MF90G | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMZF160ADA151MF90G.pdf | |
| EKY-100ELL392ML20S | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKY-100ELL392ML20S.pdf | |
| WBR500-16A | 500µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR500-16A.pdf | |
| ERHA651LGC152MDD0M | 1500µF 650V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERHA651LGC152MDD0M.pdf | |
| B43564A5688M3 | 6800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A5688M3.pdf | |
| CL05B222KB5NNNC | 2200pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05B222KB5NNNC.pdf | |
| 251R14S470JV4T | 47pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) | 251R14S470JV4T.pdf | |
| CC45SL3FD120JYNNA | 12pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.217" Dia (5.50mm) | CC45SL3FD120JYNNA.pdf | |
| CGA3E2X8R2A222K080AA | 2200pF 100V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2X8R2A222K080AA.pdf |