| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB4120V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 412 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB4120V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB4120V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 412 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB4120V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB4120V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB4120V is new and unused, you can buy ERA-3AEB4120V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB4120V.
| UBC1E101MNS1GS | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 150°C | UBC1E101MNS1GS.pdf | |
| MAL209020682E3 | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL209020682E3.pdf | |
| UCA2D220MPD1TD | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCA2D220MPD1TD.pdf | |
| 517D336M050AA7KE3 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D336M050AA7KE3.pdf | |
| ELXV800EMC271MK30S | 270µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV800EMC271MK30S.pdf | |
| MALREKB05JG315M00K | 150µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.33 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JG315M00K.pdf | |
| 630D226M025BB2T | 22µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can | 630D226M025BB2T.pdf | |
| SLP473M016H4P3 | 47000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 14 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP473M016H4P3.pdf | |
| LAK2G820MELB20 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2G820MELB20.pdf | |
| 400HXC150MEFCSN25X35 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400HXC150MEFCSN25X35.pdf | |
| E81D201VSN202MA55T | CAP ALUM 2000UF 200V RADIAL | E81D201VSN202MA55T.pdf | |
| B43510A9228M87 | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 60 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A9228M87.pdf | |
| MAL210226472E3 | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210226472E3.pdf | |
| GRM1885C2A180JA01D | 18pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A180JA01D.pdf | |
| C2012C0G2E822K125AA | 8200pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012C0G2E822K125AA.pdf |