| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB4640V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 464 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB4640V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB4640V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 464 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB4640V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB4640V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB4640V is new and unused, you can buy ERA-3AEB4640V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB4640V.
| EEU-FR1H221B | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1H221B.pdf | |
| 50YXF2.2MEFC5X11 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50YXF2.2MEFC5X11.pdf | |
| UHE1E102MHD6TO | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1E102MHD6TO.pdf | |
| UVY0J682MHD1TO | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY0J682MHD1TO.pdf | |
| 10YXG150MEFCT16.3X11 | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10YXG150MEFCT16.3X11.pdf | |
| MAL204861332E3 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL204861332E3.pdf | |
| MAL209443471E3 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209443471E3.pdf | |
| B43508E2337M60 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2337M60.pdf | |
| B41789A7687Q001 | 680µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 105 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41789A7687Q001.pdf | |
| LKX2G181MESY50 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2G181MESY50.pdf | |
| 400VXG470MEFCSN35X40 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 400VXG470MEFCSN35X40.pdf | |
| MLP152M080EK0C | 1500µF 80V Aluminum Capacitors FlatPack 106 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP152M080EK0C.pdf | |
| KZE25VB102M12X20LL | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | KZE25VB102M12X20LL.pdf | |
| CL05C6R8CB5NNNC | 6.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C6R8CB5NNNC.pdf | |
| TMK107BBJ225KAHT | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | TMK107BBJ225KAHT.pdf |