| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB5112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 54010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB5112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB5112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB5112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB5112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB5112V is new and unused, you can buy ERA-3AEB5112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB5112V.
| ECE-A1EKA220 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EKA220.pdf | |
| UCW1V220MCL1GS | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCW1V220MCL1GS.pdf | |
| UHE0J681MPD | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHE0J681MPD.pdf | |
| 6.3TKV1000M8X10.5 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | 6.3TKV1000M8X10.5.pdf | |
| EEE-HA1E221AP | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1E221AP.pdf | |
| EEU-ED2C331 | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2C331.pdf | |
| UVY2C330MPD1TD | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2C330MPD1TD.pdf | |
| URS2E330MHD1TN | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2E330MHD1TN.pdf | |
| UPTW6121MHD | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPTW6121MHD.pdf | |
| 50MS51.5MEFCT54X5 | 1.5µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50MS51.5MEFCT54X5.pdf | |
| ECE-A1AKA470I | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1AKA470I.pdf | |
| BMVK350ADA4R7ME60G | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | BMVK350ADA4R7ME60G.pdf | |
| UCD1C560MCL1GS | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1C560MCL1GS.pdf | |
| 50PX100MEFC8X11.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50PX100MEFC8X11.5.pdf | |
| 200LLE5.6MEFC8X9 | 5.6µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 200LLE5.6MEFC8X9.pdf |