| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB511V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39967 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB511V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB511V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 510 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB511V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB511V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB511V is new and unused, you can buy ERA-3AEB511V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB511V.
| EEE-FC1C100R | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1C100R.pdf | |
| UPW2A330MPD1TD | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2A330MPD1TD.pdf | |
| EKYB101ELL821MMP1S | 820µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB101ELL821MMP1S.pdf | |
| 250LSW6800MNB77X121 | 6800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 105°C | 250LSW6800MNB77X121.pdf | |
| 63MS71MEFC4X7 | 1µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 63MS71MEFC4X7.pdf | |
| UPM1A471MPD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1A471MPD.pdf | |
| AFK686M35X16T-F | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 340 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK686M35X16T-F.pdf | |
| 25ZT220M10X12.5 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | 25ZT220M10X12.5.pdf | |
| EKXJ201ELL221MUP1S | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL221MUP1S.pdf | |
| B41693A9227Q7 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 350 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A9227Q7.pdf | |
| 383LX182M350B082V | 1800µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 120 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 383LX182M350B082V.pdf | |
| B43455A9478M3 | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43455A9478M3.pdf | |
| UPW1H102MHH | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1H102MHH.pdf | |
| C3216X7T2W104K160AA | 0.10µF 450V Ceramic Capacitor X7T 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7T2W104K160AA.pdf | |
| CGA9P3X7T2E225K250KA | 2.2µF 250V Ceramic Capacitor X7T 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | CGA9P3X7T2E225K250KA.pdf |