| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB5361V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB5361V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB5361V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.36k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB5361V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB5361V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB5361V is new and unused, you can buy ERA-3AEB5361V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB5361V.
| DCM662T400DG2B | 6600µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | DCM662T400DG2B.pdf | |
| SN100M050ST | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.92 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN100M050ST.pdf | |
| 10YXG220MEFCT16.3X11 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10YXG220MEFCT16.3X11.pdf | |
| EKZM350ETD221MHB5D | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKZM350ETD221MHB5D.pdf | |
| UHD1A102MPD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1A102MPD.pdf | |
| B41896C5108M | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 215 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 125°C | B41896C5108M.pdf | |
| EEU-FC0J682B | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J682B.pdf | |
| 25WXA4700MEFC18X25 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 25WXA4700MEFC18X25.pdf | |
| MALREKA00JL447F00K | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JL447F00K.pdf | |
| SLP271M315C5P3 | 270µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.229 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP271M315C5P3.pdf | |
| 380LQ271M400H452 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ271M400H452.pdf | |
| ESMH160VSN273MR35T | 27000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH160VSN273MR35T.pdf | |
| ELXS181VSN821MR25S | 820µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS181VSN821MR25S.pdf | |
| 80LSQ12000MEFC36X118 | 12000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 80LSQ12000MEFC36X118.pdf | |
| B43088F2226M | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | B43088F2226M.pdf |