| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB53R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB53R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB53R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 53.6 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB53R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB53R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB53R6V is new and unused, you can buy ERA-3AEB53R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB53R6V.
| UVR1V100MDD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1V100MDD.pdf | |
| UFG1J220MPM1TD | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1J220MPM1TD.pdf | |
| LGG2D821MELA35 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2D821MELA35.pdf | |
| EKMH250VSN103MP40T | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH250VSN103MP40T.pdf | |
| 500MXH180MEFCSN30X35 | 180µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 500MXH180MEFCSN30X35.pdf | |
| MALREKB05BA315E00K | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.41 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05BA315E00K.pdf | |
| MAL203027109E3 | 10µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 17.6 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203027109E3.pdf | |
| B41689A7128Q001 | 1200µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 274 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A7128Q001.pdf | |
| 36DE203G025AB2A | 20000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE203G025AB2A.pdf | |
| MAL210285103E3 | 10000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210285103E3.pdf | |
| EEV-FK1C471P | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1C471P.pdf | |
| EET-UQ2E821BA | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2E821BA.pdf | |
| KMG450VB3R3M10X16LL | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 120.545 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG450VB3R3M10X16LL.pdf | |
| CL10A226MQ8NRNC | 22µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10A226MQ8NRNC.pdf | |
| FK20X7S1H106K | 10µF 50V Ceramic Capacitor X7S Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK20X7S1H106K.pdf |