| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB5620V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 562 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB5620V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB5620V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 562 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB5620V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB5620V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB5620V is new and unused, you can buy ERA-3AEB5620V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB5620V.
| EKMQ251VSN102MR40S | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ251VSN102MR40S.pdf | |
| EEU-FR1E471Y | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1E471Y.pdf | |
| 107TTA250M | 100µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.316 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107TTA250M.pdf | |
| LNR1J474MSE | 470000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1J474MSE.pdf | |
| EKMG251ELL330MK20S | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMG251ELL330MK20S.pdf | |
| UVY2AR33MDD1TA | 0.33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2AR33MDD1TA.pdf | |
| ELXY500ETC100MF05D | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXY500ETC100MF05D.pdf | |
| 200WA4.7MEFCT78X9 | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 200WA4.7MEFCT78X9.pdf | |
| 10ZLG470MEFCTA8X9 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can | 10ZLG470MEFCTA8X9.pdf | |
| 478CKS010M | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 98.8 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 478CKS010M.pdf | |
| SLP221M385E3P3 | 220µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.508 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP221M385E3P3.pdf | |
| 381LX221M450A022 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX221M450A022.pdf | |
| B41692A5508Q7 | 5000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 37 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41692A5508Q7.pdf | |
| MAL209678102E3 | 1000µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 160 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209678102E3.pdf | |
| MAL210127473E3 | 47000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210127473E3.pdf |