| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB562V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB562V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB562V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB562V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB562V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB562V is new and unused, you can buy ERA-3AEB562V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB562V.
| LGR2G181MELC25 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2G181MELC25.pdf | |
| 860080474012 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 860080474012.pdf | |
| ECE-A0JKS220B | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JKS220B.pdf | |
| UVY2V4R7MPD1TA | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2V4R7MPD1TA.pdf | |
| MALREKB00DD415CG0K | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 230 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DD415CG0K.pdf | |
| MAL213665271E3 | 270µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL213665271E3.pdf | |
| ELXY250ELL182MK35S | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY250ELL182MK35S.pdf | |
| 450BXF15MT810X20 | 15µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 450BXF15MT810X20.pdf | |
| MAL213218151E3 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 740 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213218151E3.pdf | |
| 30D476M035CB2A | 47µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D476M035CB2A.pdf | |
| B43508E2227M87 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 530 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2227M87.pdf | |
| B43501A9687M67 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9687M67.pdf | |
| B41827A6475M | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827A6475M.pdf | |
| C1608X5R0J106K080AB | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X5R0J106K080AB.pdf | |
| C0603C301J5GACTU | 300pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C301J5GACTU.pdf |